تبلیغات
فضانوردان - روح و فرصت ، کاوشگرانی جسور !

فضانوردان

همه چیز در مورد نجوم

یکشنبه 22 شهریور 1388

روح و فرصت ، کاوشگرانی جسور !

نویسنده: پرهام   طبقه بندی: مقالات، تاریخچه نجوم، 

تاریخچه
روح و فرصت تابستان ۱۳۸۲ که مقارن با نزدیک‌ترین ملاقات زمین و مریخ در چند ده سال اخیر بود، به سوی سیاره سرخ رهسپار شدند و در همان سال به مقصد رسیدند. این مریخ نوردها قرار بود فقط ۹۰ روز کار کنند، اما طراحی فوق العاده و ساخت بی نظیرشان سبب شد بتوانند زمستان مریخ را نیز پشت سر بگذارند و هشت برابر بیشتر عمر کنند. سال مریخی، نزدیک به دو برابر سال زمین طول می‌کشد و از آن جا که فاصله مریخ تا خورشید، بسیار بیشتر از فاصله زمین تا خورشید است، زمستان آن جا بسیار سخت تر و طولانی تر است. روح و فرصت در طول این یک سال مریخی توانستند هفتصد هزار تصویر به زمین مخابره کنند، بیش از ده هزار متر مسیر سنگلاخ را طی کنند و بسیاری از سنگ ها و صخره‌های سر راه را سوراخ کنند و مورد آزمایش قرار دهند.

 
آن ها شواهدی قاطع برای حضور آب جاری در گذشته مریخ به دست آوردند که بزرگ ترین کشف سال ۲۰۰۳ لقب گرفت. آن ها نشانه‌های بسیار زیادی در مورد فعالیت های شدید درون مریخ پیدا کردند. از تپه‌هایی که رسیدن به آن ها رؤیایی بیش نبود، صعود کردند و بسیاری دیگر از واقعیت های سطح مریخ را نمایان ساختند. البته اطلاعات مشابهی که دو مریخ نورد از دو سوی مریخ ارسال کردند، نشان داد که این نشانه‌ها در همه جای مریخ وجود دارد و منحصر به یک منطقه خاص نیست.

مدت مأموریت
مریخ نوردهای روح و فرصت قرار بود نود روز کار کنند، ولی الان بیش از هشتصد روز است مشغول کار هستند و هنوز مثل روز اول می‌توانند به فعالیت خود ادامه دهند. در طول این دو سال، اتفاق های زیادی روی داد که نزدیک بود آخر کار آن ها را رقم بزند. یک بار یک تکه سنگ درون یک بازو گیر کرده بود و دانشمندان هر کاری کردند، نتوانستند آن را خارج کنند، تا این که به طور اتفاقی، سنگ قِل خورد و از بازو خارج شد. یك بار هم فرصت در یك دشت شنی بوكس‌واد كرد. یكی از چرخ‌های روح هم خراب شده و نمی‌چرخد.
سلول‌های خورشیدی که تنها منبع تأمین انرژی این مریخ نوردها هستند، به مرور غبارآلود می‌شوند و انرژی تولیدی شان کاهش می‌یابد. اما در تابستان ۱۳۸۴ به شکلی اتفاقی، چند گردباد به هنگام ظهر پدید آمدند و غبارها را جارو کردند. در حال حاضر، هر دو مریخ نورد در کمال صحت و با انرژی کامل به کار خود ادامه می‌دهند. با توجه به این که این دو مریخ نورد، زمستان طولانی مریخ را نیز پشت سرگذاشته اند، به نظر می‌رسد حالا حالاها با مشکلی مواجه نشوند. اما این مأموریت که۲۰ ماه بیشتر از زمان پیش بینی شده به طول انجامیده، انرژی و بودجه بسیار زیادی را در دفتر مطالعات مریخی ناسا به خود جذب کرده و برنامه‌های بعدی مریخ را با تعویق مواجه کرده است. هنوز مشخص نیست آینده این مأموریت و دیگر برنامه‌های در دست مطالعه به کجا می‌انجامد.
اندرو دانتزل، مدیر قسمت منظومه شمسی ناسا در واشنگتن می‌گوید: روح و فرصت ظاهراً برای ادامه داستان ماجراجویانه خود آماده اند. ما با دریافت این خبر خوب و با توجه به ضرورت اداره صحیح مریخ نوردها، پشتیبانی بیشتری از کار دسته جمعی تیم کنترل آن ها در زمین کردیم.
با این که مریخ نوردها تاکنون به خوبی فراتر از حد تفکر کار کردند، ولی آرام آرام اثرات فرسودگی و خستگی در آن ها به چشم می‌خورد.
یکی از تغییراتی که اخیرا در روند پروژه صورت گرفت، کاهش فعالیت مریخ نوردها از ۷ روز به ۵ روز در هفته است. بدین ترتیب، حدود ۲۰درصد از متخصصان گروه پشتیبانی که تقریباً ۱۰۰ نفر می‌شوند، مریخ نوردها را رها می‌کنند و سراغ پروژه‌های دیگر می‌روند. مریخ نوردان می بایست دو روز در هفته را فقط صرف جذب انرژی و شارژ کردن باتری‌های خود کنند.کشفیات بزرگ
فرصت و روح به ترتیب و با فاصله دو هفته، نشانه‌های وجود آب مایع در زمانی دور در سیاره سرخ را کشف کردند. بررسی داده‌های ارسالی از مریخ نورد روح ، مشخص کرد بستر این سطح در مجاورت با آب مایع، دچار تغییرات فیزیکی و شیمیایی شده است. هر دو مریخ نورد به نشانه‌هایی از آب از جمله سنگ های رسوبی و حاوی هماتیت رسیدند. فرصت خیلی زود اثبات کرد که مقدار زیادی آب به همراه نمک در فلات مریدیانی (محل فرود مریخ نورد فرصت) وجود داشته است. یافتن شواهدی از وجود آب در گذشته سیاره سرخ، مأموریت اصلی روح و فرصت به شمار می‌رفت. اینک به نظر می‌رسد این دو، پیش از به پایان رسیدن زمان مأموریت، موفقیت کامل خود را کسب کرده اند.
برای نخستین بار در تاریخ، انسان موفق به بررسی شهاب سنگی بر سطح سیاره‌ای دیگر شد. فرصت توانست شهاب سنگی را پیدا کند که بستر جرم آن از آهن و نیکل تشکیل شده است. این شهاب سنگ که به اندازه یک توپ بسکتبال است، کاملاً سوراخ سوراخ شده و ماهیت آن به کمک طیف نگارهای مریخ نورد مشخص شده است. تعداد اندکی از شهاب سنگ هایی که بر روی زمین یافت می‌شوند، این ترکیبات را دارند و بقیه آن ها عمدتاً صخره‌ای هستند. به طور مثال، جرمی که گودال معروف آریزونا را پدید آورده است، ترکیباتی مانند شهاب سنگ یافت شده بر سطح مریخ را داشته است. این شهاب سنگ در نزدیکی سپر گرمایی مریخ نورد در فلات نصف النهار یافت شده است.دیگر پروژه‌ها
روح و فرصت ، دومین نسل مریخ نوردها به حساب می‌آیند. نسل اول در سال ۱۹۹۶ در رهیاب مریخ استفاده شد و سوجورنر نام داشت که اکتشافات آن در پروژه رهیاب (Pathfinder)در نوع خود بی نظیر بودند. ناسا اعلام کرد که سوجورنر فقط یک هفته بر روی سطح مریخ دوام می‌آورد. ولی مریخ نورد در حدود ۹۰ روز کار کرد و به طور ناگهانی، ارتباط‌اش با زمین قطع شد. بعد از آن، دو مأموریت اصلی ناسا در سال های ۱۹۹۸ و ۱۹۹۹ با شکست مواجه شد. یک مدارگرد و مریخ نشین به همراه یک ریزکاوشگر در طول این دو مأموریت از بین رفتند. همین باعث شد ناسا درباره مأموریت های مریخ، کمی جدی تر بیندیشد.
کارهای ارزشمند مدارگرد اودیسه در هیاهوی اکتشافات روح و فرصت کم رنگ شده است، اما تصاویر و نقشه‌های ارزشمند این سفینه نیز ویژگی های منحصر به فرد خود را داشت. اودیسه برای انجام سه کار طراحی شده بود: ۱- نقشه برداری شیمیایی و معدنی از سطح مریخ ۲- جست وجو برای یافتن آب در زیر لایه‌هایی نازک از سطح. ۳- اندازه گیری و تجزیه و تحلیل میزان تشعشعات محیطی و تعیین میزان تأثیر آن بر روی انسان.
اودیسه در سال ۱۳۸۰ پرتاب شد و از اواخر سال ۱۳۸۱ کار نقشه برداری خود را آغاز کرد. داده‌هایی که اودیسه از سطح مریخ فرستاده است، نیازمند سال ها مطالعه و تحقیق است. مریخ نشین انگلیسی بیگل۲ که همراه با مدارگرد سریع السیر مریخ، (Mars Express) متعلق به سازمان فضایی اروپا عازم سیاره سرخ شده بود، از کار افتاد. در نتیجه، امیدهای بی شمار محققانی که به دنبال داده‌های این مریخ نورد درباره شرایط زیستی مریخ بودند، نقش بر آب شد. در گزارشی که کمیته تحقیق ناسا در مورد این حادثه ارائه داد، مدیریت ضعیف، یکی از عوامل مؤثر در این شکست عنوان شده است.
به خاطر موفقیت هایی که دو کاوشگر روح و فرصت در سیاره سرخ داشتند، ناسا در حال برنامه ریزی مأموریت کاوشگر بعدی خود برای سفر به مریخ است. کاوشگر جدید، آزمایشگاه علمی مریخ یا ققنوس (Phoenix) نام دارد. این کاوشگر برای یافتن نشانه‌های حیات میکروبی در گذشته و حال سیاره مریخ یا می‌تواند خاک و سنگ های مریخی را به میزان سه برابر بیشتر از کاوشگرهای قبلی جمع آوری و تحلیل کند. این مأموریت، حاصل همکاری بین المللی در زمینه اکتشافات فضایی است. آژانس فضایی فدرال روسیه ، وزارت علوم و تحقیقات اسپانیا ، آژانس فضایی کانادا و مؤسسه ماکس پلانک آلمان،از جمله مراکزی هستند که در این پروژه تازه نقش دارند.
این کاوشگر قصد دارد برای اولین بار، روش های دقیق فرود را بر روی سطح مریخ به کار ببرد. یعنی پاسخ به این سؤال که آیا کاوشگرمی تواند خودش را بر روی سطح مریخ هدایت کند و فضاپیما قبل از باز شدن چتر نجات می‌تواند به بالای نقطه مورد نظر در مریخ پرواز کند و سپس فرود بیاید؟ قبل از فرود، فضاپیما باید چتر نجات و موشک های پس ران خود را آماده کند. این روش فرود، باعث می‌شود که کاوشگر در یک سطح۲۰ در۴۰ کیلومتری فرود بیاید. این مساحت، سه تا پنج برابر کوچک تر از منطقه فرود بر مریخ در مأموریت های گذشته است. آزمایشگاه علمی مریخ با شش چرخ و یک دوربین به کاوش خواهد پرداخت. این کاوشگر برخلاف کاوشگرهای دوقلو، یک دستگاه لیزر را برای تبخیر لایه نازکی از سطح صخره و تحلیل ترکیب عناصر مواد زیرین آن حمل خواهد کرد. سپس قادر خواهد بود تا نمونه‌های صخره و خاک این سیاره را جمع آوری و خرد کند و آن ها را برای تحلیل شیمیایی به محفظه آزمایش همراه کاوشگر منتقل کند.
طراحی این کاوشگر به گونه‌ای است که یک سری از ابزارهای علمی را برای شناسایی ترکیبات آلی مانند پروتئین ها، اسیدهای آمینه و سایر اسیدها و بازها که همگی از زنجیره کربنی به وجود آمده اند، به کار می‌برد. این مواد، از عوامل حیاتی زندگی هستند و با پیدا کردن آن ها در مریخ، می‌توان به اطلاعات تازه‌ای درباره حیات در این سیاره دست یافت. این وسیله همچنین ترکیباتی از قبیل گازهای اتمسفری را که ممکن است به فعالیت های بیولوژیکی مربوط باشند، شناسایی می‌کند. با استفاده از این ابزار، آزمایشگاه علمی مریخ، خاک و صخره‌های سیاره مریخ را با جزئیات بیشتر از قبل آزمایش خواهد کرد تا وجود آب و دی اکسیدکربن به صورت جامد، مایع یا گاز را در این سیاره مشخص کند. ناسا قصد دارد علاوه بر اطلاعات مأموریت های پیشین، بر مبنای تصاویر ارسالی از کاوشگر مدارپیمای مریخ که در سال ۲۰۰۶ شروع به کار می‌کند، مکانی برای فرود انتخاب کند.

از : ویکیپدیا

نظرات() 
Can you grow taller with exercise?
شنبه 1 مهر 1396 11:55 ق.ظ
Very descriptive article, I enjoyed that a lot. Will there be
a part 2?
What do eccentric heel drops do?
دوشنبه 27 شهریور 1396 05:48 ب.ظ
Hey! Do you know if they make any plugins to help with Search Engine Optimization? I'm trying to get my
blog to rank for some targeted keywords but I'm not seeing very good success.
If you know of any please share. Thanks!
Foot Issues
دوشنبه 16 مرداد 1396 03:57 ب.ظ
I used to be able to find good advice from your blog posts.
foot pain going up leg
یکشنبه 18 تیر 1396 05:19 ب.ظ
Exactly what I was looking for, thank you for putting up.
pastyclucas.soup.io
سه شنبه 6 تیر 1396 09:41 ق.ظ
I have been browsing online greater than three hours today,
but I never discovered any attention-grabbing article like yours.
It's beautiful worth enough for me. In my view, if all website owners and bloggers made just right content as you did,
the internet shall be a lot more helpful than ever before.
manicure
جمعه 8 اردیبهشت 1396 03:34 ب.ظ
hello!,I like your writing very much! share we keep up a correspondence extra approximately
your post on AOL? I need an expert in this house to solve my problem.
May be that's you! Taking a look forward to see you.
manicure
سه شنبه 5 اردیبهشت 1396 03:27 ق.ظ
Since the admin of this site is working, no uncertainty very quickly it
will be famous, due to its feature contents.
BHW
سه شنبه 29 فروردین 1396 11:05 ب.ظ
hey there and thank you for your info – I have definitely picked up something new
from right here. I did however expertise
several technical issues using this site, as I experienced
to reload the web site a lot of times previous to I could get it to load properly.
I had been wondering if your web host is OK?
Not that I am complaining, but slow loading instances times will
often affect your placement in google and can damage your high quality score if advertising and marketing with Adwords.
Anyway I'm adding this RSS to my e-mail and could look out for a lot more of your respective exciting content.
Make sure you update this again soon.
BHW
جمعه 11 فروردین 1396 09:11 ب.ظ
Hello, Neat post. There's a problem along with your site in internet explorer,
may check this? IE still is the market leader and a large part of other people will
omit your magnificent writing due to this problem.
p30gaming
چهارشنبه 25 شهریور 1388 07:45 ق.ظ
با سلام
شما لینک شدید ما را با عنوان
P30Gaming>>اخبار و راهنمای بازی ها
لینک کنید
پاسخ پرتو : چشم عزیز
حسین
سه شنبه 24 شهریور 1388 08:38 ب.ظ
سلام . من از وبلاگ شما خوشم اومده و مایلم با شما تبادل لینک کنم .

اویلاگ من در خصوص حیوانات هستش .
( ابته من وبلاگمو دیروز زدم و فعلا زیاد مطلب نداره ولی به زودی مطالب بیشتری درش میذارم )

اگه مایلید من رو با نام Zoology لین کنید . و بعد بهم بگید تا لینکتون کنم .

این هم آدرس وبلاگ من :
www.zoology.mihanblog.com

خدانگهدار .


پاسخ پرتو : چشم
مجتبی
دوشنبه 23 شهریور 1388 03:13 ب.ظ
سلام.
مطلب بسیار زیبا و تکان دهنده ای بود.
خیلی از این جور مقاله ها خوشم می آد.
باز هم از این جور مقاله ها بزارید.
پاسخ پرهام : چشم عزیز
شیوا
دوشنبه 23 شهریور 1388 01:28 ق.ظ
راستی آدرس وبلاگتونو تو قسمت نظرات اشتباهی گذاشتیدا
پاسخ پرتو : ببخشید ، عذر می خوام
شیوا
دوشنبه 23 شهریور 1388 01:27 ق.ظ
هوس کردم فضانورد شم برم مریخ
اینا همسفر نمیخوان؟
پاسخ پرتو : بابا اینا آدم آهنی ان !
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :